You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Затримка прорізування зубів

Статті

Що таке ретенований зуб?

Ретенований зуб — це зуб, який не може повністю самостійно прорізатись через ясна або кісткову тканину. Такий зуб переважно неправильно розміщений всередині щелепи, внаслідок чого виникають ускладнення та хвороби прорізування зубів.

Всі зуби мають термін свого фізіологічного прорізування і росту, під час якого також відбувається формування кореня. Якщо ж корінь вже повністю сформувався, зуб втратив свою біологічну тенденцію до прорізування і стоїть на місці – його вважають ретинованим.

У якому віці виникають утруднення при прорізування зубів або їх ретенція?

Така ситуація може бути і в дорослого, і у дитини.

У дітей це проявляється тим, що зуб не прорізається згідно віку та термінів прорізування і батьки або дитячий стоматолог помітять пусте місце у роті дитини. Порушення прорізування зубів найчастіше спостерігаються у віці 6-12 років, але не завжди це призводить до ретенції та інших ускладнень.

У дорослих, як правило, ретинований зуб виявляється абсолютно випадково на рентгені. У зубному ряді може не бути жодних проміжків чи пустих місць (в результаті того, що сусідні зуби давно змістились і проміжок самовільно закрився), але під час рентгенологічного обстеження у щелепі можуть виявити непрорізаний зуб.

Які зуби найчастіше можуть бути ретинованими?

Чіткого правила тут не існує, проте найчастіше це є треті моляри («зуб мудрості»). Значно рідше – ікла, бокові різці, премоляри.

Скільки часу прорізуються зуби та види ретенції зубів

Неправильне або сповільнене прорізування зубів може бути двох типів:

 • часткове — при цьому верхня частина коронки зуба проявляється на поверхні ясен лише частково.
 • повне — зуб закритий кістковою тканиною або слизовою оболонкою ясен і його видно лише на рентгені.

Ретенований зуб може займати різноманітні положення відносно сусідніх зубів. Чим більш вертикальним воно є – тим легше буде провести лікування і «допомогти» йому прорізатись. Зуб, який розміщений горизонтально у щелепі – переважно прорізатись не може і його потрібно видаляти.

Причини ретенції

 • раннє передчасне видалення молочного зуба (внаслідок його руйнування), в результаті чого сусідні зуби зміщаються і зменшується вільне місце у зубному ряді для прорізування постійного зуба. Коли ж постійний зуб починає прорізатись і простору недостатньо – він може залишитись у кістці.
 • раннє або пізнє прорізування молочних зубів. В результаті порушуються нормальні розмір і форма зубного ряду, що може вплинути на положення зачатків постійних зубів всередині щелепи
 • вродженні або спадкові фактори, генетика

Ускладнення до яких призводять ретеновані зуби

Ретенований зуб потрібно діагностувати та визначитись з тактикою лікування якомога раніше. Найчастіші наслідки – це деформація зубного ряду та патологія прикусу, карієс сусідніх зубів, порушення естетики усмішки.

Як виявити затримку прорізування зуба. Ознаки ретенції

 • повинна бути однакова і симетрична кількість зубів з правоїта лівої сторони щелепи
 • пустий проміжок у зубному ряді
 • зміщення центральної лінії між передніми зубами, асиметрія
 • ретенцію 8-х зубів можна виявити лише на рентгені

Здебільшого наявність ретенованого зуба ніяк не турбує пацієнта і протікає безсимптомно.

Діагностика – рентгенологічне обстеження (ортопантомограма)

Лікування

Чи необхідне видалення ретенованих зубів? Є 2 основні принципи лікування:

 1. Перемістити зуб на своє місце у зубний ряд
 2. Видалення ретинованого зуба

Для того щоб перемістити зуб на своє місце потрібно:

 • хірургічно зробити до нього доступ і звільнити йому шлях для прорізування. Ми в клініці для цього використовуємо або класичну хірургію, або лікування лазером – це дозволяє провести процедури повністю безкровним методом та значно скоротити період загоювання рани
 • за допомою ортодонтичного апарату (брекетів) зуб «витягують» з кістки та ставлять у правильне положення у зубному ряді.

Коли проводять видалення ретенованих зубів

 • якщо  не може прорізатись зуб мудрості (8-мі зуби)– його потрібновидалити
 • якщо ретеновані зуби викликають больові відчуття і набряк ясен
 • тискретенованих зубів на нервові закінчення призводить оніміння обличчя
 • підвищенний ризик зміни положення зубів відносно один одного та положення у щелепі
 • заважають проведенню протезування та імплантації
 • при наявності хронічного періодонтиту або пульпіту
 • якщо заважають проведенню ортодонтичного лікування
Поділіться цим записом

Автор

Безвушко Ельвіра Валентинівна
Безвушко Ельвіра Валентинівна

Головний лікар "Стоматологічної клініки професора Ельвіри Безвушко"

Коментарі

Галина

Доброго дня. Хотіла запитати, моєму сину 14 років , у нього передній зуб випав приблизно в 13 років. А постійний зуб ще не росте, хоча на знімку зародок є.Що робити в такому випадку ще чекати, чи ні?

  Безвушко Ельвіра Валентинівна

  Доброго дня, Галина! Для того щоб надати Вам професійну відповідь, необхідно бачити дитину, провести огляд, діагностику та проаналізувати рентген . Не бачучи загальної картини - важко відповісти чи варто зачекати чи приймати рішення і проводити певні маніпуляції.

   Ірина

   Доброго дня, сину 13років, не має 5 зубчика знизу, зробили рентген, зародку на рентгені теж немає. Скарг не має. Чи варто щось робити?

    Безвушко Ельвіра Валентинівна

    Доброго дня, Ірина! Для того щоб надати Вам професійну відповідь, необхідно бачити ренген, та провести загальну діагностику. Не бачучи картини щось важко відповісти.

Маряна

Хлопчику 12років.І у нього не прорізались п'яті зуби і вгорі ,і знизу.На ренгені видно зародки.Чи допоможуть нам у цьому брекети?

  Безвушко Ельвіра Валентинівна

  Доброго дня, Мар"яна! Брекети допоможуть прорізатись зубам правильно і на своє місце, але щоб надати вам точнішу відповідь, потрібно щоб професор клініки Ельвіра Валентинівна Безвушко, яка власне лікар-ортодонт оглянула та продіагностувала дитину.

Коментарі закриті.

Messenger icon
Надіслати повідомлення через Messenger