Як харчування впливає на стан здоров’я зубів?
Міфи та факти про зубні хвороби
Загальновідомий факт — від солодкого руйнуються зуби і розвивається карієс!
Всім відомо про вплив солодощів на руйнування емалі зубів та розвиток карієсу.
Вуглеводи, які містяться у продуктах харчування, руйнують зубну емаль та сприяють швидкому накопиченню зубного нальоту, який є джерелом розвитку та розмноження шкідливих бактерій та мікроорганізмів. Особливо це небезпечно у школярів.
Чому у дитячому та підлітковому віці зуби руйнуються швидше ніж у дорослих?
По-перше, емаль дитячих зубів ще не повністю сформована і є менш міцною, ніж у дорослих.
Після прорізування зубів ще протягом декількох років відбувається насичення емалі зубів мікроелементами (які попадають зі слини) та її “зміцнення”. Тому будь-який шкідливий вплив негативних факторів буде у цьому віці більш небезпечним та швидко призведе до руйнування зубів.
Про властивості слини, вміст в ній мінеральних компонентів та вплив на стан зубів у дітей підтверджено науковими дослідженнями.
Що робити і як зберегти зуби здоровими?
- слідкувати вдома за гігієною (чищенням зубів), особливо перед сном
- регулярно відвідувати свого стоматолога (не рідше 1р/6 міс)
- проводити профілактичні процедури, які є різними для кожного віку, включаючи і дорослих
Діти і підлітки, як правило, гірше чистять зуби.
Дорослі більш свідомо відносяться до питань гігієни. Тому доглядають за зубами та яснами ретельніше і уважніше. Діти можуть просто забути почистити зуби (якщо мама не нагадала) або зробити це надто швидко і неакуратно. В результаті на “недочищених” зубах навіть незначні залишки нальоту будуть сприяти поступовому руйнуванню емалі та розвитку карієсу.
Що робити і коли треба відвідувати стоматолога?
- ми рекомендуємо контролювати чищення зубів, а деколи навіть бажано щоб батьки час від часу чистили зуби дитині самі (навіть у підлітковому віці)
- регулярно робити профілактичну професійну гігієну у стоматолога (раз у 3-6 міс) – це збереже здорові зуби
- пройти у свого стоматолога “навчання” догляду за зубами. В нашій клініці після кожної професійної гігієни лікар чи гігієніст завжди показує як технічно правильно чистити зуби, якими рухами (цьому вчать і дорослих також)
“Дитяче” харчування
Весь раціон дітей містить більшу кількість вуглеводів, починаючи з наймолодшого віку — каші для малюків та замінники молока, як правило, є солодкими. Окрім того, вони є досить густими та липкими, що сприяє їх накопиченню на зубах. Батьки та бабусі завжди “балують” дітей чимось смачненьким та солодким, і всі напої, навіть соки, містять цукор, а це шкідливі для зубів продукти.
Що робити щоб зуби не псувались?
- краще за один раз з’їсти багато солодкого, ніж впродовж дня багато разів по 1 штучці.
- візьміть за правило після солодкого використовувати жуйку (2-3 хв) або прополоскати рот водою
Зайва вага — чи впливає вона на карієс?
Це не міф, а науково доведений факт — у людей з надмірною масою тіла та ожирінням карієсу більше. Тому це стає не лише естетичною проблемою, а й має безпосередній науково обгрунтований вплив на здоров’я зубів.
Така закономірність має 2 основні причини:
– загальний рівень імунітету організму знижений
– неправильне харчування (надлишок вуглеводів та шкідливі для зубів продукти) на фоні недостатності вітамінів та необхідних і корисних мікроелементів.
Про харчування для здорових зубів і організму вцілому написано дуже багато, і пам’ятайте, що смакові звички та вподобання формуються у сім’ї, з самого раннього дитинства. Тому відповідальність за здоров’я ваших дітей лежить лише на вас.
Резюме:
Yіхто не відмовляє вас від солодкого, проте дотримання цих простих правил дозволить зменшити до мінімуму його негативний вплив. І смакуйте на здоров’я!))