Герметизація фісур
Карієс — найпоширеніше захворювання на планеті. Не дивно, що більшість людей прагнуть його попередити. Наскільки це можливо і про шляхи вирішення питання читайте у нашій статті
Фісури зуба – що це?
Фісури і ямки зубів — це рельєф на жувальній поверхні, в яких найчастіше виникає карієс. Це обумовлено декількома факторами:
– в ямки на поверхні емалі легко попадають частинки їжі;
– при цьому очистити повністю такі ділянки важко, так як вони найчастіше вузькі та глибокі;
Чи можна захистити найбільш вразливі місця на зубах від розвитку карієсу і якими методами?
Герметизація фісур
Це профілактична процедура за допомогою якої можна попередити виникнення карієсу та зберегти здорові зуби. Суть процедури складається з згладжування природного рельєфу зуба для попередження розвитку карієсу
Основна функція герметизації (запечатування) фісур — запобігання розвитку карієсу та укріплення зубів за рахунок використання препаратів фтору і кальцію.
Герметизація зубів, методика
Для процедури використовують спеціальні профілактичні фотополімерні матеріали – герметики. Цей матеріал наносять на поверхню емалі, він заповнює всі заглиблення та ямки, тим самим вирівнюючи рельєф та роблячи поверхню гладкою. А на рівній гладкій поверхні вже неможливо затримуватись нальоту і залишкам їжі — це механічний захист зуба.
Але є ще “хімічний” захист — герметик виділяє в емаль фтор (який є в його складі), таким чином зміцнюючи її структуру.
Ефективність процедури залежить від багатьох факторів: методика герметизації, якість матеріалу, робота лікаря, індивідуальні особливості рельєфу зуба. В більшості випадків така профілактична маніпуляція знижує виникнення карієсу більш ніж на 95%.
Покази для герметизації зубів:
- Наявність нещодавно прорізаних зубів з здоровими фісурами;
- наявність глибоких, вузьких ямок на жувальних поверхнях;
Герметизацію можна проводити як на молочних так і на постійних зубах. Особливо актуально проводити маніпуляцію при зміні зубів — коли в молочних зубах є карієс, ризик розвитку карієсу в постійних зростає Тому так важливо вчасно звернутись до профілактичних мір для захисту постійних зубів.
Проводити профілактику з допомогою герметика на молочних зубах рекомендується з 3 років, коли прорізуються жувальні зуби і формується прикус.
Герметизація зубів у дітей
Герметизацію постійних зубів варто проводити після прорізування зубів:
– 1 моляр (6 зуб) в 5 – 7 років;
– 1 премоляр (4 зуб) в 9 — 10 років;
– 2 премоляр (5 зуб) в 10 — 11 років;
– 2 моляр (7 зуб) в 12-13 років.
Герметизація зубів, етапи процедури
– лікар проводить огляд зубів, визначає наявність показів і протипоказів до процедури.
– проводять професійну гігієну зубів;
– зуб обробляють антисептиком, стерилізують;
– емаль обробляють спеціальним гелем на 15-30 секунд;
– висушують;
– наносять фотополімерний герметик і засвічують лампою для затвердіння;
Вся процедура герметизації 1 зуба займає 5 хвилин.
Герметизація фісур — робити чи ні?
Проводити чи ні профілактику карієсу за допомогою герметизації фісур — кожний вирішує самостійно. Але профілактика — це єдине що забезпечить здоров’я ваших зубів, на відміну від лікування. Карієс у дитячому віці розвивається дуже швидко та є у 80% дітей, власне тому герметизація зубів є надзвичайно важливою та ефективною у віці до 14 років.
У дітей краще проводити профілактичне покриття зубів після прорізування зубів — чим швидше проведена профілактика, тим нижчий ризик розвитку карієсу. Боротися з карієсом важливо, адже захворювання негативно впливають не тільки на зуби, а й на весь організм вцілому. Наявність інфекції в роті, сприяє її поширенню по всьому організму. Патологічні мікроорганізми із ротової порожнини попадають в травний тракт та викликають захворювання шлунку, зниженню місцевого і загального імунітету.